Vodní nádrž Kružberk a okolí

Vodní nádrž Kružberk je údolní nádrž nacházející se nedaleko stejnojmenné obce v okrese Opava. Leží na řece Moravici a vybudována byla v letech 1948-1955. Jde o první údolní nádrž v povodí Odry.

Zdroj: Jaki96, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

O pár let později byla výše na toku řeky vystavěna další vodní nádrž, Slezská Harta, s níž nádrž Kružberk spolupracuje v kaskádě.

Vodní nádrž Kružberk je využívána k vodárenským účelům jako zásobárna surové vody. Nacházejí se na ní také turbíny pro výrobu elektrické energie.

Zdroj: Archiv autora

V neposlední řadě kaskáda Slezské Harty a Kružberku funguje jako protipovodňová ochrana. Betonová tížní hráz této nádrže je vysoká přes 32 metrů.

Aktivity na nádrži

Díky turistickému značení lze k vodní nádrži Kružberk podniknout hezký výlet ať už pěšky, nebo na kole. Koupání a vodní sporty jsou zde zakázané. Skalní útvary v blízkosti nádrže mají v oblibě horolezci.

Co najdete v okolí nádrže Kružberk?

Červená turistická značka vás z obce Dvorce, která se nachází jen pár kilometrů od nádrže Kružberk, ve směru na Budišov nad Budišovkou zavede ke zřícenině starého hradu Vildštejn.

Nečekejte ale žádnou honosnou zříceninu, dnes není po Vildštejnu téměř ani památky a místo je zarostlé lesem. Přesto si zde můžete prohlédnout zbytky hradebních valů či příkopu kdysi tak impozantního hradu, že svou rozlohou v té době 3x převyšoval rozlehlý hrad Sovinec.

Zdroj: Archiv autora

Při pěší túře lze pokračovat plynule dál – hned pod zbytky hradu se jižním směrem nachází kopec Kopřivná, na kterém stojí rozhledna Halaška vysoká 30 metrů.

Spatřit odsud můžete Červenou horu u Libavé – vyhaslou bruntálskou sopku vysokou 749 metrů. Dohlédnete také až k Pradědu a Beskydám.

Podívat se vyplatí také na rozhlednu Staré Těchanovice – vodní nádrž Kružberk se před vámi bude rozkládat jako na dlani.

Post Author: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *