Přehrada Slezská Harta

Slezská Harta je přehradní nádrž, která leží na Jesenicku. Je součástí přehradního komplexu, ke kterému patří i Kružberská přehrada. Je hojně navštěvovaným turistickým cílem.

Zdroj: Archiv autora

Slezská Harta

Slezká Harta je přehradní nádrž na řece Moravici. Leží v nadmořské výšce 500 m. n. m. Průměrná hloubka je 45 metrů. Maximální hloubka je 62 metrů.

Její využití je jak pro rekreaci, tak na výrobu elektrické energie. Slouží jako protipovodňová ochrana, dodává surovou vodu do úpravny vody v Leskovci nad Moravicí, která dodává pitnou vodu pro Bruntálský vodovod.

Stojí od roku 1997 a svým tvarem připomíná čínského draka. Je na ní mnoho zátok, kde je možné se rekreovat.

Provozují se zde vodní sporty, plavání, sportovní rybolov, rekreace a jachting. Natáčel se tu film Johanka z Arku a v posledním dílu seriálu Velké sedlo mohli diváci vidět záběry na dnes zatopené dno přehradní nádrže.

V přehradě je mnoho druhů ryb, kapři, líni, karasi, štiky, candáti, úhoři, pstruzi, siveni a také sumci. Slezská Harta je proto rybáři velice vyhledávanou destinací. Okolní příroda je velmi krásná a je zde mnoho turistických zajímavostí.

Turistické zajímavosti

V okolí přehrady jsou místa, která musíte navštívit. Šternek, hradní zřícenina, pocházející ze 14. století. Zachovaly se z ní obranné valy s pozůstatky příkopu. Můžete si k ní udělat malý výlet, leží kousek do obce Bílčice.

Roudno je obec, která se rozprostírá na jižním břehu Slezské Harty. Nachází se zde přírodní památka Velký Roudný, což je pozůstatek vyhaslé sopky. Na vrcholu Velkého Roudného se nachází dřevěná rozhledna a kaplička. Okolím vede mnoho cyklistických a turistických tras s pěknými vyhlídkami na přehradu.

Vyhledávanými turistickými cíli jsou vyhaslé bruntálské sopky, které jsou nejmladšími geologickými útvary tohoto typu v ČR. Sopečné podloží pak nabízí další geologicky významná místa, jako je například Lávový proud u Meziny.

U nedaleké přehradní nádrže Kružberk jsou skály vhodné také k horolezectví.

Kolem Slezské Harty je mnoho vesniček, které jsou umístěny mezi lesy a poli a lze je využít jako výchozí místa pro okolní výlety.

V okolí přehrady se můžete také ubytovat. Můžete si pronajmout chatu nebo chalupu, využít služeb několika místních penzionů nebo přespat v tábořišti, které se nachází v obci Leskovec nad Moravicí.

Post Author: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *