Praděd

Praděd je se svými 1491 m n. m. nejvyšším vrcholem pohoří Hrubý Jeseník. Jde i o oblíbenou turistickou lokalitu. Čím vším je zajímavá?

Zdroj: Karel Beneš, http://kaaia.rohozna.cz/rfb/Kaaia at cs.wikipedia, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Praděd v zimě i v létě

Atraktivní je Praděd pro turisty především v zimě. Panuje zde však mimořádně drsné podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C.

Ski areál Praděd v plné míře využívá ideální sněhové podmínky, které příroda Jeseníků nabízí. K dispozici má četné sjezdovky, běžkařské tratě a vleky. K areálu rovněž přísluší udržovaný snowpark. Chybět nemohou ani další služby jako lyžařská škola.

Na Praděd však jednoznačně stojí za to se vypravit i v létě. Za nejkrásnější (a málo využívanou) trasu na vrchol můžeme považovat hlavně tu vedoucí z osady Vidly.

Nejvíc turistů míří cestou nejlehčí, která začíná na Hvězdě, což je horské sedlo nad lázněmi Karlova Studánka. Cestou se navíc můžete podívat na mýtické Petrovy kameny, kde se údajně měly scházet jesenické čarodějnice.

Nedotčená příroda opředená legendami

Pokud se dostanete až na vrchol Pradědu, pohled z výšin si můžete užít ještě více díky tomu, že na vrcholu této hory vznikl televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Za příznivého počasí se návštěvníkům otevírá podmanivý pohled až do Krkonoš.

Místní přírodu chrání národní přírodní rezervace Praděd. Vyskytuje se zde celá řada endemických druhů rostlin, za všechny zmiňme alespoň lipnici jesenickou a zvonek jesenický. Z fauny v této lokalitě vynikají primárně endemické druhy motýlů a dalších živočichů, zejména okáč menší sudetský a okáč horský slezský. Z velkých obratlovců se v této lokalitě objevuje především kamzík horský a jakožto hlavní predátor i rys ostrovid.

Samotná hora je opředená, snad pro svou nedostupnost, rovněž četnými mýty a legendami. Podle pověstí hora ukrývá cenné zlato i diamanty. Přísným okem ji navíc střeží též zdejší vládce hor Praděd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *