Místa v okolí Slezské Harty, která určitě navštivte

Česká republika a konkrétně Moravskoslezský kraj skrývá řadu turisticky zajímavých míst, které sice nejsou tak známé, ale přesto se je vyplatí navštívit. Typickým příkladem je Slezská Harta, jež je nejmladší vodní nádrží u nás.

Zdroj: Archiv autora

Nachází se na řece Moravici poblíž města Bruntál. Pokud byste se rozhodli vodní dílo navštívit, rozhodně byste se zde měli na chvíli zdržet. Bruntálsko totiž nabízí kromě Slezské Harty také další zajímavá místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Zámek Bruntál

Jednou z nejvýznamnějších památek v okolí Slezské Harty je nepochybně zámek Bruntál. Za jeho současnou podobu vděčíme více než 5 stoletím architektonického a společenského vývoje. V důsledku těchto změn byl pozdně gotický hrad přestavěn a rozšířen. Skutečným skvostem je ovšem jedinečný půdorys, který nemá v České republice obdoby. Zámek Bruntál je totiž postaven ve tvaru kruhové výseče s arkádovým nádvořím v renesančním stylu.

Rozhledna Velký Roudný

Nedaleko od nejmladší české vodní nádrže naleznete krásnou dřevěnou rozhlednu Velký Roudný. Ta byla postavena v roce 2007 a bylo na ni spotřebováno celkem 18 tun modřínového dřeva. Z horní plošiny ve výšce 17 metrů můžete za dobré viditelnosti pozorovat nejen samotnou vodní nádrž Slezská Harta, ale také hřeben Hrubého Jeseníku, Beskydy či Oderské vrchy. Vstupné se neplatí, tudíž neváhejte a vydejte se obdivovat nádherný výhled na malebné Bruntálsko.

Zdroj: Archiv autora

Hrad Sovinec

Přibližně 30 km od přehrady Slezská Harta se nachází hrad Sovinec, který je od roku 1963 kulturní památkou. Jeho stavba sice započala v první polovině 14. století, nicméně díky četným přestavbám a probíhajícím restaurátorským pracím je celý komplex ve vynikajícím stavu. Při jeho návštěvě se tak můžete kochat nejen zachovalým kouskem historie, ale také četnou řádkou kulturních akcí. V areálu hradu Sovinec totiž běžně probíhají výstavy, jarmarky nebo dokonce slavnosti pro děti i dospělé.

Post Author: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *