Mikroregion Slezská Harta

Mikroregion Slezská Harta sdružuje 13 obcí okresu Bruntál. Název celé lokality je odvozen od vodní nádrže Slezská Harta, která je přirozeným středem této oblasti.

Zdroj: archiv autora

Slezská Harta spojená s vodním živlem

Samotná Slezská Harta je nejmladší přehradou v České republice. Nachází se v Nízkém Jeseníku, jihovýchodně od města Bruntál.

Přehrada přeje především vyznavačům koupání a vodních sportů. Příhodné podmínky nabízí pro jachting a windsurfing. Milovníci klidnější zábavy mohou využít možnost projížďky na lodičkách nebo na paddleboardu. Slezská Harta je taktéž oblíbenou lokalitou rybářů.

Nejbližší okolí přehrady pak přináší rozmanité příležitosti k procházkám a turistice. Užijete si tak překrásné lesy, kopce i sluncem zalitou krajinu. Zajímavý je například Velký Roudný, což je největší a nejzachovalejší stratovulkán v ČR. Na své si zde však přijdou i milovníci kultury a historie. Po okolí je roztroušeno i několik zřícenin, například Vikštejn, Kružberk, Vidlštejn nebo Medlice.

Pro milovníky pohybu i klidných procházek

Další možností vyžití je cykloturistika. Na kole můžete objet i samotnou Slezskou Hartu, okruh měří cca 40 km. Pro vyznavače sportu otevírá další možnosti například obec Dlouhá Stráň, která disponuje vlastními tenisovými kurty určenými nejen pro občany obce, ale i širší veřejnost.

Zejména s dětmi určitě navštivte obec Razová. Zde svoje působiště našel spolek EquiRelax Slezská Harta, který má připraveny četné aktivity v sedle koně. Pohled na svět z koňského hřbetu si zaručeně užijí všechny generace.

Střediskem této lokality je město Bruntál. To se může pyšnit celou řadou významných pamětihodností. Pozoruhodnými dominantami města je například zámecký park či městské hradby.

Přibližně 2,5 km od centra města se nachází křížová cesta Lipovou alejí na Uhlířský vrch. V současné době ji tvoří celkem čtrnáct zastavení, zhotovených roku 2001 bruntálským uměleckým řezbářem Františkem Nedomlelem.

Post Author: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *