Vyhaslé bruntálské sopky, nacházející se v pohoří Nízký Jeseník, jsou nejmladšími geologickými útvary tohoto typu v ČR. Vznikaly v období třetihor a čtvrtohor. Jde o stratovulkány, tedy vrstevnaté sopky. Jedná se o turisticky vyhledávané cíle.

Venušina sopka
Nad malou obcí Mezina nedaleko města Bruntál se ve výšce 643 m. n. m. tyčí Venušina sopka. Na jejích svazích se nachází pastviny a její vrchol je plochý. Není označený a nenabízí rozhled do okolí. Pro ten musíte na východní úbočí – uvidíte vrchol druhé bruntálské sopky, Velkého Roudného.
K vidění je zde ale sopouch, ve kterém je dobře vidět jednotlivé vrstvy láv vulkánu. K sopce se dá pohodlně dostat z obce Mezina.
Nedaleko se nachází také lávový proud u Meziny – odkryv zatuhnutých proudů lávy z vulkánu.
Velký Roudný
Velký Roudný je s nadmořskou výškou 780 m nejvyšší jesenickou sopkou. Nachází se u obce Roudno a v roce 1966 byl vyhlášen národní přírodní památkou. Na jeho vrcholu se nachází kaple sv. Michala a rozhledna.
V minulosti se zde těžila železná ruda a tufit, o čemž svědčí četné odkryvy.
Malý Roudný
V případě tohoto vrcholu dosahujícího výšku 771 m. n. m. jde o vedlejší kráter Velkého Roudného, odděleného plochým sedlem. Jeho vrchol není pro turisty velmi atraktivní, jde pouze o ploché návrší bez výhledů.
Uhlířský vrch
Jde o další vrchol, jenž byl prohlášen přírodní památkou. Dosahuje výšku 672 m. n. m. K vidění jsou zde obrovské odkryvy po tufových lomech z 19. století. Na jeho vrcholu se nachází kostel Panny Marie Pomocné.
Z Bruntálu si k němu lze udělat pěknou pěší procházku po značeném turistickém chodníku, který poté dále pokračuje až k Mezině a Venušině sopce, která je od Uhlířského vrchu vzdálena přibližně 3 kilometry.
Červená hora
Poněkud opodál, nedaleko Moravského Berouna u malé obce Stará Libavá, se nachází poslední Jesenická sopka – Červená hora, s výškou 749 m. n. m. Její vrchol je zalesněný a nachází se na něm meteorologická stanice, která je pobočkou ČHMÚ v Ostravě.