Hrad Sovinec

Hrad Sovinec, německy Eulenberg, je hrad nad stejnojmennou obcí v okrese Bruntál nedaleko Rýmařova. Pochází ze 14. století, přičemž v století sedmnáctém byl barokně přestavěn. Kulturní památkou byl prohlášen v roce 1963.

Zdroj: I, Radek Bartoš, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Hrad Sovinec – největší hrad v Jeseníkách

Sovinec je největším hradním komplexem v Jeseníkách. Mezi lety 1329 – 1332 jej nechali postavit bratři Pavel a Vok z rodu Hrutoviců. Prvními úpravami prošel v 16. století. Řád německých rytířů, který Sovinec vlastnil v 17. století, přistavěl většinu hradeb. V roce 1784 hrad zachvátil rozsáhlý požár, v důsledku čehož byla hradní věž o patro snížena.

Za druhé světové války se hradu Sovinec zmocnil wehrmacht. Hrad sloužil jako zajatecký tábor. Následně roku 1945 na konci války opět vyhořel. Tenkrát hořelo téměř 3 dny, shořelo téměř všechno. Výbuch muničního skladu jednotek SS pak zkázu hradu dokonal.

Dnes je hrad pod správou Muzea v Bruntále a probíhají na něm rekonstrukční práce. Prohlídka je bez průvodce a vidět lze také hradní podzemí. Kromě toho na Sovinci probíhají kulturní akce, hlavně divadelní vystoupení či ukázky tradičních řemesel.

Strašidelné pověsti

Na své si při prohlídce hradu Sovinec přijdou také milovníci paranormálních jevů a historek. S hradem se pojí několik pověstí.

Prý už jen při příchodu na hrad pocítíte nepříjemný divný pocit. Mají se zde také objevovat různá mystická stvoření, jako například Bílá paní nebo skřítek.

A třeba Pověst o Soví princezně, kterou pohřbili kdesi na hradě ve stříbrné rakvi, je děsivá už jen sama o sobě.

Post Author: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *