Zřícenina hradu Kružberk

Obec Kružberk v okrese Opava proslula především stejnojmenným vodním dílem. Další místní zajímavostí je i zřícenina hradu.

Vznik hradu a jeho další osudy

Na existenci hradu v této lokalitě odkazuje i dnešní pojmenování obce. Ve 14. století se objevuje název Cruczenburg a později v 15. století se prameny zmiňují o Kreuczburgu. Jméno obce bylo tedy odvozeno od slova burg neboli hrad.

Ten se nacházel přibližně 1,2 km od centra obce na kopci nad řekou Moravicí. V původní podobě měl nejspíš dvě části. Založil jej asi rod pánů z Dolních Životic už na počátku 14. století. Jako jeden z majitelů je později uváděn právě jistý Ješek z Schonsteina neboli dnešních Dolních Životic, dále se při změnách majitelů jiné záznamy neuvádějí. Hrad zanikl už před polovinou 15. století, pravděpodobně k tomu došlo v éře husitských válek. V písemných pramenech o něm žádné zmínky nejsou, historikové mu přisuzují funkci strážní.

Co můžeme říct o jeho podobě

Do současné doby se tak zachovaly už jen fragmenty v podobě vylámaného příkopu a pravděpodobně části hradeb. Tou byl hrad chráněn z jediné strany, kde mu mohlo ve své době hrozit potenciální nebezpečí. Jedná se o 3 m dlouhý a 1 vysoký úsek zdiva na severozápadní straně. Na základě těchto informací dnes můžeme odhadovat, že hradba měla v původní podobě šířku asi 1,9 m.

Z východní a jižní strany hrad obepínala zřejmě jen dřevohliněná hradba, neboť v těchto místech se žádné významnější ohrožení nepředpokládalo. O tom, co se vlastně nacházelo uvnitř prostoru o rozměrech cca 40 m x 50 až 60 m, však aktuálně přesné podrobnosti nevíme. Snad se zde mohly nalézat parkán, věžová brána, věžová stavy, parkán a zřejmě menší strážní věž.

Hrad Kružberk byl objeven teprve nedávno, do literárních pramenů se hrádek dostal až v roce 2008, o což se zasadil Petr Zajíc. Zcela zapomenutá ovšem stavba není, rovněž je součástí řady místních pověstí.

Foto: turistik.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *