Zřícenina hradu Kružberk

Obec Kružberk v okrese Opava proslula především stejnojmenným vodním dílem. Další místní zajímavostí je i zřícenina hradu.

Vznik hradu a jeho další osudy

Na existenci hradu v této lokalitě odkazuje i dnešní pojmenování obce. Ve 14. století se objevuje název Cruczenburg a později v 15. století se prameny zmiňují o Kreuczburgu. Jméno obce bylo tedy odvozeno od slova burg neboli hrad.

Ten se nacházel přibližně 1,2 km od centra obce na kopci nad řekou Moravicí. V původní podobě měl nejspíš dvě části. Založil jej asi rod pánů z Dolních Životic už na počátku 14. století. Jako jeden z majitelů je později uváděn právě jistý Ješek z Schonsteina neboli dnešních Dolních Životic, dále se při změnách majitelů jiné záznamy neuvádějí. Hrad zanikl už před polovinou 15. století, pravděpodobně k tomu došlo v éře husitských válek. V písemných pramenech o něm žádné zmínky nejsou, historikové mu přisuzují funkci strážní.

Co můžeme říct o jeho podobě

Do současné doby se tak zachovaly už jen fragmenty v podobě vylámaného příkopu a pravděpodobně části hradeb. Tou byl hrad chráněn z jediné strany, kde mu mohlo ve své době hrozit potenciální nebezpečí. Jedná se o 3 m dlouhý a 1 vysoký úsek zdiva na severozápadní straně. Na základě těchto informací dnes můžeme odhadovat, že hradba měla v původní podobě šířku asi 1,9 m.

Z východní a jižní strany hrad obepínala zřejmě jen dřevohliněná hradba, neboť v těchto místech se žádné významnější ohrožení nepředpokládalo. O tom, co se vlastně nacházelo uvnitř prostoru o rozměrech cca 40 m x 50 až 60 m, však aktuálně přesné podrobnosti nevíme. Snad se zde mohly nalézat parkán, věžová brána, věžová stavy, parkán a zřejmě menší strážní věž.

Hrad Kružberk byl objeven teprve nedávno, do literárních pramenů se hrádek dostal až v roce 2008, o což se zasadil Petr Zajíc. Zcela zapomenutá ovšem stavba není, rovněž je součástí řady místních pověstí.

Foto: turistik.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *