Sopky na Bruntálsku

I když sopky máme tradičně spojeny spíše s lokalitami, jako jsou například Havajské ostrovy, možná vás překvapí, že se objevují i u nás. Najdeme je taktéž na Bruntálsku. Které to jsou?

Sopky už jsou samozřejmě vyhaslé, nejsou tedy nebezpečné tak jako ty, o kterých byla řeč v úvodu. Turisty ovšem lákají stále, především kvůli působivému výhledu, který otevírají do okolní krajiny. Z kterého jiného bodu si vychutnat třeba pohled na působivé panorama Jeseníků? Pojďme se podívat na bruntálské sopky.malý roudný

Uhlířský vrch

Jednou z nejznámějších místních sopek je 672 metrů měřící Uhlířský vrch. Sopka se nachází přibližně 2 km na jihozápad od Bruntálu. Vulkán nemá charakteristický tvar sopečného kužele, ale podkovovitelého valu. Pravděpodobně je to způsobeno nerovnostmi předvulkanického zemského povrchu. V minulosti patrně prodělal vulkán nejméně dvě erupce.

Uhlířský vrch

Na vrcholu sopky dnes najdeme barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné, jež vznikl v letech 1755–1765 coby dílo krnovského architekta Georga Friedricha Ganse. Místní bývalý lom, dnes již opuštěný, kde se svého času těžil tuf, je od roku 1966 oficiálně vyhlášen přírodní památkou.

Velký Roudný

Vulkánem odlišného typu je Velký Roudný. Jedná se o vůbec nejzachovalejší sopku v Nízkém Jeseníku. Měří 780 metrů a nachází se obce Roudno, asi 12 km na jihovýchod od Bruntálu. Jedná se o stratovulkán, pro který je typická vrstevnatá stavba. Takovýto typ sopky je tvořen velkým množstvím vrstev lávy a pyroklastických hornin. Podle odhadů byl Velký Roudný aktivní naposledy zhruba před jedním až dvěma milióny let.

Do dnešní doby už se nám však nezachoval kráter. Vrchol je zalesněný, aktuálně je na něm tak nejzajímavějším prvkem rozhledna otevřená v roce 2007 za přispění obce Roudno a Mikroregionu Slezská Harta coby hlavními investory.

Velký a Malý Roudný

Malý Roudný

Je taktéž čtvrtohorní vyhaslou sopkou. Ovšem nutno podotknout, že je trochu opomíjena. A to přesto, že měří jen o 9 metrů méně než její nedaleké dvojče Velký Roudný. Pokud si dopřejete výšlap na tento kopec, budete, obzvláště v případě pěkného počasí, překvapeni nádhernými výhledy, které vrchol nabízí. Především na Slezskou Hartu a také na Praděd a Jeseníky.

Venušina sopka

Venušina sopka leží jen cca 3 km ve vzdálenosti od Uhlířského vrchu. Patří mezi nejmladší české sopky a její nadmořská výška je 655 metrů. Tyčí se nad obcí Mezina na jih od Bruntálu. Na vrcholu se nachází plochý kráter a další boční krátery s lávovými jeskyněmi. Aktivní byla tato sopka zhruba na přelomu třetihor a čtvrtohor.

Lávové jeskyně Venušiny sopky u Meziny

Povrch pokrývá struska načervenalého zabarvení a sopečný popel, což už jsou jediné připomínky bývalé sopečné činnosti. Ty v minulosti podléhaly intenzivní těžbě, využívaly se coby stavební materiál.

Foto:
Autor: Nazgul02Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz
Autor: TedmekVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *