Rešovské vodopády

Přírodním klenotem, který leží nedaleko Slezské Harty a který byste měli navštívit, jsou Rešovské vodopády, jež byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor a patří k nejkrásnějším vodopádům u nás. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko a nachází se v nadmořské výšce 430 metrů.

Kde leží 

Rešovské vodopády, pramenící na Skalském rašeliništi, se ukrývají v hluboké soutěsce v jesenickém podhůří, cca 8 kilometrů od Rýmařova. Tuto přírodní krásu vytváří říčka Huntava, jejíž kaskády a vodopády dosahují až 10 metrů. Chráněné území je dlouhé 200 metrů a místy široké i 20 metrů. Kromě stupňovitých vodopádů můžeme vidět i tůňky a obří hrnce, které vznikly působením eroze. Zajímavostí je, že pod vodopády byl kdysi postavený vodní mlýn. Nejlepším obdobím pro návštěvu je jaro.

Jak se k vodopádům dostaneme

Vodopády jsou dostupné z okolních obcí, Rešova, Horního Města nebo Tvrdkova. Konkrétně z Rešova je to příjemná kilometrová procházka smrkovými lesy. Do Rešova je dobré spojení vlakem, autobusem a samozřejmě autokarem. K samotným vodopádům vede několik turistických stezek, záleží na tom, z jaké strany se k vodopádům vydáte.

Překrásné výhledy do okolí

Kromě značených turistických stezek je zřízena trasa, která provádí pěší krásným údolím a skalním kaňonem, tato místa jsou dostupná díky dřevěným mostům, schodům a lávkám. Skalní stěny dosahují výšky až 25 metrů, proto jsou na mnoha místech této trasy vyhlídky na překrásné přírodní scenérie. Na své si tu přijdou i horolezci, součástí je i skalní stěna zvaná Čertova, která sahá do výšky 35 metrů a je na ní zřízena cvičná stěna pro horolezce.

Flóra a fauna

Za zmínku rozhodně stojí flóra a fauna. Vodopády prorůstají kapradiny a jedlobučinový porost. Můžete tu narazit na vzácné rostliny jako je mech šikoušek zelený, který se vyskytuje pouze na několika místech v České republice. V bezprostřední blízkosti Rešovských vodopádů žije mnoho druhů ptáků, z nichž jsou někteří chránění, např. čáp černý, holub doupňák, lejsek malý, jestřáb velký nebo výr velký.

Foto: Norbert Požár


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *