Rešovské vodopády

Přírodním klenotem, který leží nedaleko Slezské Harty a který byste měli navštívit, jsou Rešovské vodopády, jež byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor a patří k nejkrásnějším vodopádům u nás. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko a nachází se v nadmořské výšce 430 metrů.

Kde leží 

Rešovské vodopády, pramenící na Skalském rašeliništi, se ukrývají v hluboké soutěsce v jesenickém podhůří, cca 8 kilometrů od Rýmařova. Tuto přírodní krásu vytváří říčka Huntava, jejíž kaskády a vodopády dosahují až 10 metrů. Chráněné území je dlouhé 200 metrů a místy široké i 20 metrů. Kromě stupňovitých vodopádů můžeme vidět i tůňky a obří hrnce, které vznikly působením eroze. Zajímavostí je, že pod vodopády byl kdysi postavený vodní mlýn. Nejlepším obdobím pro návštěvu je jaro.

Jak se k vodopádům dostaneme

Vodopády jsou dostupné z okolních obcí, Rešova, Horního Města nebo Tvrdkova. Konkrétně z Rešova je to příjemná kilometrová procházka smrkovými lesy. Do Rešova je dobré spojení vlakem, autobusem a samozřejmě autokarem. K samotným vodopádům vede několik turistických stezek, záleží na tom, z jaké strany se k vodopádům vydáte.

Překrásné výhledy do okolí

Kromě značených turistických stezek je zřízena trasa, která provádí pěší krásným údolím a skalním kaňonem, tato místa jsou dostupná díky dřevěným mostům, schodům a lávkám. Skalní stěny dosahují výšky až 25 metrů, proto jsou na mnoha místech této trasy vyhlídky na překrásné přírodní scenérie. Na své si tu přijdou i horolezci, součástí je i skalní stěna zvaná Čertova, která sahá do výšky 35 metrů a je na ní zřízena cvičná stěna pro horolezce.

Flóra a fauna

Za zmínku rozhodně stojí flóra a fauna. Vodopády prorůstají kapradiny a jedlobučinový porost. Můžete tu narazit na vzácné rostliny jako je mech šikoušek zelený, který se vyskytuje pouze na několika místech v České republice. V bezprostřední blízkosti Rešovských vodopádů žije mnoho druhů ptáků, z nichž jsou někteří chránění, např. čáp černý, holub doupňák, lejsek malý, jestřáb velký nebo výr velký.

Foto: Norbert Požár


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *