Praděd

Hora, která se tyčí do výšky 1491,3 metrů v pohoří Hrubý Jeseník, se česky jmenuje Praděd, německy Alvater a polsky Pradziad. Je to pátá nejvyšší hora v České republice. Vrchol Pradědu leží ve Slezsku, ale pod ním se táhne historická zemská hranice Moravy a Slezska.

Rozhledna a vysílač

Praděd se těší velké oblíbenosti u turistů, i z toho důvodu zde byla na počátku 20. století postavena rozhledna. Původně se jednalo o kamennou stavbu, vysokou 32,5 metrů, stavba rozhledny probíhala v letech 1903-1912 a byla postavena v romantickém duchu starého hradu. Zajímavostí je, že byla v roce 1938 přejmenovaná na Adolf-Hitler-Turm. Bohužel se díky chátrání v roce 1959 zřítila. Stalo se tak přesně den před příchodem dělníků, kteří měli věž zrekonstruovat. Jediné, co zůstalo byla Poštovní chata, jejíž součástí byla restaurace, kde sídlili i meteorologové. V této době docházelo k velkému rozmachu televizního vysílání, proto byl postaven 1. vysílač. Upřímně řečeno to byla jen dřevěná konstrukce, která byla po určité době nedostačující. Stavba nového vysílače byla započata v roce 1968. Po jejím dokončení musel být odstraněn jak dřevěný vysílač, tak i Poštovní chata. Rozhledna se dnes pyšní výškou 145,5 metrů a podpěry tvoří tři nohy, které slouží jako:

  1. Energetický uzel
  2. Potřeby pro radiokomunikaci
  3. Restaurace s hotelem a ubytovnou

Součástí rozhledny je také prosklená kruhová vyhlídka, která je dostupná pouze výtahem a návštěvníkům nabízí rozhled po okolí z výšky 80 metrů.

Původní kamenná rozhledna Praděd

 

Praděd a okolí

Na Praděd vedou nejen turistické stezky, ale také cyklostezky. Než dorazíte k hoře, můžete se kochat okolím, které bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací. Součástí okolní přírody jsou vzácné druhy rostlin a živočichů. Na vrchol Pradědu se můžete vydat i v zimě, zažijete tak vzácnou atmosféru křupajícího sněhu a zářících krystalků čerstvě napadaného sněhu. Pokud jste milovníky zimních sportů, přijdete si zde na své. Praděd zůstává každoročně místem s nejdelší lyžařskou sezónou.

Foto: Autor: Karel Beneš, http://kaaia.rohozna.cz/rfb/Original uploader was Kaaia at cs.wikipedia – self photogalleryTransferred from cs.wikipedia; transferred to Commons by User:Sevela.p using CommonsHelper., CC BY 2.5, Odkaz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *