Praděd

Hora, která se tyčí do výšky 1491,3 metrů v pohoří Hrubý Jeseník, se česky jmenuje Praděd, německy Alvater a polsky Pradziad. Je to pátá nejvyšší hora v České republice. Vrchol Pradědu leží ve Slezsku, ale pod ním se táhne historická zemská hranice Moravy a Slezska.

Rozhledna a vysílač

Praděd se těší velké oblíbenosti u turistů, i z toho důvodu zde byla na počátku 20. století postavena rozhledna. Původně se jednalo o kamennou stavbu, vysokou 32,5 metrů, stavba rozhledny probíhala v letech 1903-1912 a byla postavena v romantickém duchu starého hradu. Zajímavostí je, že byla v roce 1938 přejmenovaná na Adolf-Hitler-Turm. Bohužel se díky chátrání v roce 1959 zřítila. Stalo se tak přesně den před příchodem dělníků, kteří měli věž zrekonstruovat. Jediné, co zůstalo byla Poštovní chata, jejíž součástí byla restaurace, kde sídlili i meteorologové. V této době docházelo k velkému rozmachu televizního vysílání, proto byl postaven 1. vysílač. Upřímně řečeno to byla jen dřevěná konstrukce, která byla po určité době nedostačující. Stavba nového vysílače byla započata v roce 1968. Po jejím dokončení musel být odstraněn jak dřevěný vysílač, tak i Poštovní chata. Rozhledna se dnes pyšní výškou 145,5 metrů a podpěry tvoří tři nohy, které slouží jako:

  1. Energetický uzel
  2. Potřeby pro radiokomunikaci
  3. Restaurace s hotelem a ubytovnou

Součástí rozhledny je také prosklená kruhová vyhlídka, která je dostupná pouze výtahem a návštěvníkům nabízí rozhled po okolí z výšky 80 metrů.

Původní kamenná rozhledna Praděd

 

Praděd a okolí

Na Praděd vedou nejen turistické stezky, ale také cyklostezky. Než dorazíte k hoře, můžete se kochat okolím, které bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací. Součástí okolní přírody jsou vzácné druhy rostlin a živočichů. Na vrchol Pradědu se můžete vydat i v zimě, zažijete tak vzácnou atmosféru křupajícího sněhu a zářících krystalků čerstvě napadaného sněhu. Pokud jste milovníky zimních sportů, přijdete si zde na své. Praděd zůstává každoročně místem s nejdelší lyžařskou sezónou.

Foto: Autor: Karel Beneš, http://kaaia.rohozna.cz/rfb/Original uploader was Kaaia at cs.wikipedia – self photogalleryTransferred from cs.wikipedia; transferred to Commons by User:Sevela.p using CommonsHelper., CC BY 2.5, Odkaz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *