Jaké zajímavosti nevynechat v okolí Slezské Harty

Mikroregion, přehrada i obec Slezská Harta leží v oblasti jihovýchodně od města Bruntál. Kromě historických tady najdete i řadu přírodních a technických památek, které je při návštěvě regionu škoda vynechat.

Přehrada

Největší technickou zajímavostí a zároveň dominantou oblasti je údolní nádrž Slezská Harta, vybudovaná na řece Moravici. Má sypanou hráz, která v nejvyšším místě dosahuje výšky 64,8 m a její délka v koruně činí 540 m. Celkový objem nádrže je 218,7 mil. m3 a zatopená plocha dosahuje 870 hektarů. Je to dle rozlohy devátá největší přehrada u nás. Zaručený odtok je 3,95 m3/s. Pod hrází je vodní elektrárna s dvěma Francisovými turbínami o celkovém výkonu 3,14 MW.   

Pláž v Leskovci nad Moravicí

Zajímavosti v okolí Slezské Harty

V obci Leskovec nad Moravicí začíná naučná stezka Zatopené osudy. Na 5 stanovištích se během procházky dlouhé 1400 m zájemci dozví o osudu lidí, kteří v údolí řeky Moravice žili před jeho zatopením. Pod vodní hladinou je například nezničený most. U obce přímo na břehu jezera je také technická památka vápenná pec z roku 1912, která byla v roce 2001 zrenovována. Má kruhový půdorys, vysoká je asi 4 m a stěny jsou silné 1 metr.

V obci Razová je další naučná stezka Genofond ovocných dřevin Nízkého Jeseníku. V unikátním sadu je celkem 72 stromů (jabloně, hrušně, moruše, višně, jeřábi) a u každého jsou podrobné informace o jeho druhu původu. Jižně od obce leží geologická lokalita Razovské tufity, což je další památka na sopečnou činnost v této oblasti. V bývalém lomu lze vidět vrstvy tufitů (žhavé úlomky hornin, které spadly do vody a ztuhly) a také sedimenty nesopečného původu. I zde je vhodný terén pro teplomilné rostliny, roste tady například rmen barvířský nebo hvozdík kartouzek. V Bruntále je muzeum s expozicí o přírodě Bruntálska i o řemeslech a živnostech bruntálského regionu.

Přírodní památky

V údolí Černého potoka přírodní památka Lávový proud u Meziny. Jedná se o kamenné varhany v bývalém lomu, součást lávového proudu nedaleko ležící Venušiny sopky. Tato vyhaslá sopka má na vrcholu plochý kráter a boční krátery s lávovými jeskyněmi. Další bývalá sopka je Uhlířský vrch jižně od Bruntálu, kde je stejnojmenná přírodní památka. V 19. století byly těžbou odkryty výchozy sopečných tufů. Podloží z čediče tvoří ideální podmínky pro teplomilnou vegetaci. Nejvzácnější je bělolist rolní. U obce Roudno je národní přírodní památka Velký Roudný. Je to nejvyšší a nejzachovalejší čtvrtohorní stratovulkán Nízkého Jeseníku s lávovými proudy a zachovalým jícnem. Jsou tady louky s množstvím zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin. Na vrcholu je rozhledna.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *