Jaké zajímavosti nevynechat v okolí Slezské Harty

Mikroregion, přehrada i obec Slezská Harta leží v oblasti jihovýchodně od města Bruntál. Kromě historických tady najdete i řadu přírodních a technických památek, které je při návštěvě regionu škoda vynechat.

Přehrada

Největší technickou zajímavostí a zároveň dominantou oblasti je údolní nádrž Slezská Harta, vybudovaná na řece Moravici. Má sypanou hráz, která v nejvyšším místě dosahuje výšky 64,8 m a její délka v koruně činí 540 m. Celkový objem nádrže je 218,7 mil. m3 a zatopená plocha dosahuje 870 hektarů. Je to dle rozlohy devátá největší přehrada u nás. Zaručený odtok je 3,95 m3/s. Pod hrází je vodní elektrárna s dvěma Francisovými turbínami o celkovém výkonu 3,14 MW.   

Pláž v Leskovci nad Moravicí

Zajímavosti v okolí Slezské Harty

V obci Leskovec nad Moravicí začíná naučná stezka Zatopené osudy. Na 5 stanovištích se během procházky dlouhé 1400 m zájemci dozví o osudu lidí, kteří v údolí řeky Moravice žili před jeho zatopením. Pod vodní hladinou je například nezničený most. U obce přímo na břehu jezera je také technická památka vápenná pec z roku 1912, která byla v roce 2001 zrenovována. Má kruhový půdorys, vysoká je asi 4 m a stěny jsou silné 1 metr.

V obci Razová je další naučná stezka Genofond ovocných dřevin Nízkého Jeseníku. V unikátním sadu je celkem 72 stromů (jabloně, hrušně, moruše, višně, jeřábi) a u každého jsou podrobné informace o jeho druhu původu. Jižně od obce leží geologická lokalita Razovské tufity, což je další památka na sopečnou činnost v této oblasti. V bývalém lomu lze vidět vrstvy tufitů (žhavé úlomky hornin, které spadly do vody a ztuhly) a také sedimenty nesopečného původu. I zde je vhodný terén pro teplomilné rostliny, roste tady například rmen barvířský nebo hvozdík kartouzek. V Bruntále je muzeum s expozicí o přírodě Bruntálska i o řemeslech a živnostech bruntálského regionu.

Přírodní památky

V údolí Černého potoka přírodní památka Lávový proud u Meziny. Jedná se o kamenné varhany v bývalém lomu, součást lávového proudu nedaleko ležící Venušiny sopky. Tato vyhaslá sopka má na vrcholu plochý kráter a boční krátery s lávovými jeskyněmi. Další bývalá sopka je Uhlířský vrch jižně od Bruntálu, kde je stejnojmenná přírodní památka. V 19. století byly těžbou odkryty výchozy sopečných tufů. Podloží z čediče tvoří ideální podmínky pro teplomilnou vegetaci. Nejvzácnější je bělolist rolní. U obce Roudno je národní přírodní památka Velký Roudný. Je to nejvyšší a nejzachovalejší čtvrtohorní stratovulkán Nízkého Jeseníku s lávovými proudy a zachovalým jícnem. Jsou tady louky s množstvím zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin. Na vrcholu je rozhledna.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *