Hrad Sovinec

Hrad Sovinec se tyčí na skalnatém výběžku horského údolí Nízkého Jeseníku a je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál. Hrad byl postaven před rokem 1332.

Původní hrad nebyl veliký, ale přibližně od konce 15. století, byl postupně rozšiřován a upravován. Na jeho růstu a zvelebování se postupně podíleli pánové Pňovští ze Sovince, páni z Boskovic, Vavřinec Eder ze Štiavnice a také poslední český pán hradu Jan starší Kobylka z Kobylího.

Hrad Sovinec

Po bitvě na Bílé hoře připadl hrad Sovinec Řádu německých rytířů. v roce 1626 byl hrad obsazen Dány a tento fakt následně způsobil jeho rozsáhlé opevňování. Přesto se v roce 1643 podařilo švédským vojskům hrad dobýt. Švédové si z hradu pak až do roku 1650 udělali jednu ze svých pevností. 

Po odchodu Švédů hrad Sovinec v následujících desetiletích ztratil na svém významu. V roce 1784 hrad vyhořel a po požáru byly provedeny jen nejnutnější úpravy. V dalších letech byl v hradu zřízen řádový seminář a následně sem byla umístěna lesnická škola. Během druhé světové války byl hrad vězením a také základnou jednotek SS. V roce 1945 hrad opět vyhořel. 

V současné době je hrad postupně rekonstruován.

Více informací: www.sovinec.cz

Foto podléhá licenci Creative Commons.
(Foto: Radek Bartoš)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *