Hrad Sovinec

Hrad Sovinec se tyčí na skalnatém výběžku horského údolí Nízkého Jeseníku a je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál. Hrad byl postaven před rokem 1332.

Původní hrad nebyl veliký, ale přibližně od konce 15. století, byl postupně rozšiřován a upravován. Na jeho růstu a zvelebování se postupně podíleli pánové Pňovští ze Sovince, páni z Boskovic, Vavřinec Eder ze Štiavnice a také poslední český pán hradu Jan starší Kobylka z Kobylího.

Hrad Sovinec

Po bitvě na Bílé hoře připadl hrad Sovinec Řádu německých rytířů. v roce 1626 byl hrad obsazen Dány a tento fakt následně způsobil jeho rozsáhlé opevňování. Přesto se v roce 1643 podařilo švédským vojskům hrad dobýt. Švédové si z hradu pak až do roku 1650 udělali jednu ze svých pevností. 

Po odchodu Švédů hrad Sovinec v následujících desetiletích ztratil na svém významu. V roce 1784 hrad vyhořel a po požáru byly provedeny jen nejnutnější úpravy. V dalších letech byl v hradu zřízen řádový seminář a následně sem byla umístěna lesnická škola. Během druhé světové války byl hrad vězením a také základnou jednotek SS. V roce 1945 hrad opět vyhořel. 

V současné době je hrad postupně rekonstruován.

Více informací: www.sovinec.cz

Foto podléhá licenci Creative Commons.
(Foto: Radek Bartoš)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *